1986 yılında elektrik mühendisi Nafiz Çavdar ve elektrik mühendisi Selçuk Yıldız tarafından Sanel Elektrik faaliyete başlamış ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve çevreyolları aydınlatma taahhüt işleri gibi nice önemli proje Sanel Elektrik firması tarafından başarı ile gerçekleştirilmiştir.

1987 yılında asansör sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Sanel Elektrik bir yandan da başarılı elektrik taahhüt işlerine devam etmiştir.

1995 yılında ise elektik işlerine son verilme kararı ile Sanel Asansör firması kurulmuş ve İstanbul\'un yanı sıra Anadolu\'da da başarılı projelere imza atmaya başlamıştır.

2000 yılında şimdiki fabrikasına taşınan Sanel Asansör üretim kapasitesini arttırarak seri üretime başlamış ve Ar-Ge çalışmalarına öncelik vererek sektörün öncüsü olmak amacıyla büyük adımlar atmıştır. Bu doğrultuda üretilen komponent sayısı yıldan yıla artmış, Ar-Ge çalışmaları ile de mevcut ürünlerimizin gelişimine oldukça önem verilmiştir.

2006 yılında Sanel markalı ilk yürüyen merdivenler tamamlamış ve ürün portföyüne eklemiştir.

2003 yılında ilk ihracatını yapan Sanel, 2010 yılında uluslararası platformlardaki yerini sağlamlaştırmış ve 7 ülkede bayi satışlarına başlamıştır.

2013 yılı itibari ile de IMMIB kayıtlarına göre yerli firmalar arasındaki ihracat sıralamasında 1. sıradadır. Mevcut konumu korumak ve ülkemizi uluslararası platformlarda kaliteli ürünler ve hizmetler ile temsil etmek amacıyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.